Porselen Diş

Porselen Laminate Veneer

Porselen laminalar halk arasındaki adıyla yaprak porselenler olarakta bilinebilir. Dişlerin şekillerini ve renklerini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. Kişinin beklentisine, diğer diş ve dişetleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen parlak, düzgün ve doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayan çok ince porselenlerdir.
Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

  • Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması, diş boylarının uzatılması ve yeniden şekil verilmesi gerekiyorsa
  • Kırık veya çatlak dişlerin tedavisi için
  • Diş rengini beğenmeyen, antibiyotik nedeni ile renklenmiş dişleri olan ve kalıcı beyazlık isteyen hastalarda
  • Gülüşünü beğenmeyen hastalar da gülüş tasarımı amacıyla
  • Hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesinde porselen kaplamalara alternatif olarak kullanılabilir

Zirkonyum Destekli Porselen Kaplama

Zirkonyum kuronlar, hasarlı dişlerin etrafını çeviren ya da dişin üst kısmının yerini alan altyapı malzemesi olarak zirkonyumun kullanıldığı, üzerine porselen işlenen diş kaplamalarıdır. Zirkonyum kaplama denildiğinde zirkonyum kuron kaplamalar ifade edilmektedir. Geleneksel porselen kuronlar, metal destek ile diş köküne bağlanıyorken, zirkonyum ile metal desteksiz estetik görünüm elde edilebilmektedir.

Metal Destekli Kaplama

Zirkonyum kuronlar, hasarlı dişlerin etrafını çeviren ya da dişin üst kısmının yerini alan altyapı malzemesi olarak zirkonyumun kullanıldığı, üzerine porselen işlenen diş kaplamalarıdır. Zirkonyum kaplama denildiğinde zirkonyum kuron kaplamalar ifade edilmektedir. Geleneksel porselen kuronlar, metal destek ile diş köküne bağlanıyorken, zirkonyum ile metal desteksiz estetik görünüm elde edilebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Porselen lamina diş nedir?

Latince yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?

-Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,
-Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
-Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
-Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
-Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
-Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen lamina diş tedavisi kimlere uygulanır?

-Porselen lamina diş tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilir.
-Peki porselen diş laminalarının tedavisinin uygulanamayacağı durumlar yok mudur?
-Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?

Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Porselen lamina dişler düşer mi?

Hayır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir?

-0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.
-Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
-Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
-Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.
-Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
-Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
-Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
-Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Kahramanmaraş ilinde bulunan polikliniğimizde porselen diş tedavilerine dair daha detaylı bilgi almak için

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım.

0344-225-6060 info@aplusdental.com.tr