Protez Uygulamaları

Protez Uygulamaları

Protez uygulamaları; hastaların talep ve beklentilerine, bunun yanında diş ve çene yapısının durumuna göre çeşitlilik gösterir. Protez uygulamaları; sabit protezler, total protezler, parsiyel protezler, hassas tutuculu protezler ve implant üstü protezler şeklindedir.

  • Sabit Protezler: Yeterli sayıda destek dişin bulunduğu durumlarda bu tip protezler uygulanabilir. Sabit protezler dişlere kron-köprü şeklinde yapıştırılır ve hastalar istedikleri zaman çıkarıp takamazlar.
  • Total Protezler: Hastaların ağzında hiç diş kalmadığı durumlarda uygulanan, hastaların çıkarıp takabilecekleri, alt-üst olarak iki parçadan oluşan protezlerdir.
  • Parsiyel Protezler: Sabit protez için yeterli destek diş sayısının olmadığı durumlarda uygulanan protezlerdir. Hastalar bu tip protezleri istedikleri zaman çıkarıp takabilirler. Parsiyel protezler ağızda mevcut olan dişlere tırnak ve kanca gibi yapılarla tutturulur.
  • Hassas Tutuculu Protezler: Parsiyel protezler gibi kısmi diş eksikliği olan hastalara uygulanır. Ancak hassas tutuculu protezlerde tırnak, kanca gibi ağız içinde görünen parçası olmayan, estetik görünümlü protezlerdir.
  • İmplant Üstü Protezler: İmplant uygulamasından sonra yapılan protezlerdir. Hareketli veya sabit olabilir. Çevre dokuların sağlıklı ve yeterli olduğu durumlarda sabit aksi halde hareketli yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne Zaman Protez Yapıyoruz?

Dişlerimiz çiğneme işlevinde büyük rol oynar. Yıllar vücudumuzun diğer bölgelerinde yaptığı harabiyeti dişlerimiz üzerinde de yapar ve diş kayıpları meydana gelebilir.

Meydana gelen diş kayıpları, eksik diş sayısına göre farklı protez tipleri ile giderilebilir.

Sabit Protezler Nedir?

Sabit protezler, zaman içerisinde meydana gelen diş kayıplarının, komşu dişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi veya dişleri gibi algıladığı protez tipleridir. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır.

Kuron

Çürük veya travma sonucu dişte meydana gelen harabiyet, bazı durumlarda dişin büyük bir bölümünün kaybedilmesine ve dişin zayıflamasına yol açar. Bu durumlarda dolgu yeterli olmayacaktır. Dişin dayanıklılık açısından kuvvetlendirilmesi için metal-seramik veya tam seramik restorasyonlarla kaplanması gerekir. Dişin şeklini, rengini ve işlevini geri kazandıran bu kaplamaya kuron denilir.

Köprüler

Köprü yapımı diş eksikliklerinin giderilmesinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Eksik diş veya dişler, komşu dişlerden destek alınarak yapılan köprülerle restore edilmeye çalışılır. Bu nedenle komşu dişlerin belli bir oranda küçültülmesi gerekir. Köprüler genellikle çiğneme kuvvetlerine dayanacak metal bir alt yapı ve estetiği sağlayan porselen üst yapıdan oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde bazı durumlarda sadece porselenle daha estetik ve doğal köprüler yapılması mümkün olmaktadır.

Hareketli Protezler Nedir?

Hareketli protezler, eksik dişlerin tamamlanmasında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemidir. Eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilmeyeceği durumlarda uygulanır. Protez çene üzerindeki eksik dişlerin bir kısmını tamamlaması halinde parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez diye adlandırılır. Hepimiz protez kullandığımızda ağzımızdaki protezlerin hemen fark edileceğinden endişe ederiz. Ancak günümüz teknolojisinde, protezlerle doğal bir görüntü sağlamak ve hastanın estetik beklentilerini tam olarak karşılamak oldukça kolaylaşmıştır.

Eğer dişlerinizin tümünü veya bir kısmını kaybetmişseniz, protezler, görümünüzü, konuşmanızı, gıdaları ısırmanızı ve çiğnemenizi düzeltecektir. Protez yapılmaz ise, doğal dişler, eksik komşu dişlerin olduğu boşluğa doğru eğilebilirler; üst dişler aşağı, alt dişler yukarı doğru yer değiştirebilir. Bu durum da kalan dişlerinizin ısırma ve çiğneme işlevini sağlıklı yapmasını engeller.

Protezler dişlerinizin çekiminden hemen sonra ağzınıza uygulanabilir, bu tip protezlere “immediat protez” denir.

Hareketli Protezlerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Eğer hareketli proteziniz varsa, onların temiz tutulması önemlidir. Protezlerin temizlenmesi doğal dişlerin temizlenmesinden daha kolaydır.

Protezin kırılmaması için su dolu bir kap içinde yıkayın, böylece düşürürseniz kırılma olmaz. Orta sertlikte bir fırça ile her gün fırçalayın. Diş macunu veya sabun kullanabilirsiniz ama ağzınıza uygulamadan önce iyice durulayınız. Gece yatarken mutlaka protezleri ağızdan çıkarıp, su dolu bir kaba koyarak ağız içerisindeki dokuların tükürükle temas etmesini ve havalanmasını sağlamalısınız.

İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplantlar, eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılan bir yöntemdir. İmplantın bir parçası cerrahi işlemle kemik içine doğal diş kökü gibi yerleştirildiği için, hastalar implantları gerçek diş gibi hissederler ve kullanırlar.

Bu işlem genellikle lokal anestezi ile yapılır. İmplantların çene kemiği ile kaynaşmasını takiben üzerine sabit veya hareketli protezler uygulanır.

Kahramanmaraş ilinde bulunan polikliniğimizde protez uygulamlarına dair daha detaylı bilgi almak için

Randevu Alın

Randevu ve görüşme için formu doldurun, size ulaşalım.

0344-225-6060 info@aplusdental.com.tr